w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu

Obchody 250. rocznicy urodzin generała Antoniego Amilkara Kosińskiego

15 grudnia 2019 roku, w przeddzień 250. rocznicy urodzin generała Antoniego Amilkara Kosińskiego, odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu, prelekcja Adama W. Goryckiego działacza społecznego z Kielc, badacza dziejów Księstwa Warszawskiego. Tematem prelekcji była postać Almikara Kosińskiego generała dywizji Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, bohatera wojny polsko – austriackiej w 1809 r., który stoczył zwycięskie potyczki w Przedborzu i pod Szczekocinami oraz bitwę pod Żarnowcem.
W holu, przy wejściu do sali widowiskowej, pracownicy przedborskiego Miejskiego Domu Kultury, przygotowali wystawę zdjęć poświęconą generałowi Kosińskiemu.
W prelekcji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Przedborza, dyrektorzy szkół, delegacje organizacji pozarządowych /m.in. z Przedborza, Żarnowa, Końskich/ oraz mieszkańcy Przedborza.
O godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. Św. Aleksego w Przedborzu, odprawiona została – jak zaznaczył A. Gorycki – jedyna w Polsce msza św. w intencji zmarłego generała Amilkara Kosińskiego.
Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Przedborza przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu.