w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu

W Przedborzu odbyło się Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie to społeczna akcja zapoczątkowana w 2012 roku, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Do tej pory, każdego roku w całej Polsce, a w ostatnich latach również na świecie, w ramach tej akcji, odczytano następujące dzieła: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (2012), „Dzieła” Aleksandra Fredro (2013), „Trylogia” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalka” Bolesława Prusa (2015), „Quo Vadis?” Henryka Sienkiewicza (2016) oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017). W tym roku publicznie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu razem z filią biblioteczną w Górach Mokrych od kilku lat bierze udział w tej akcji. W tym roku Narodowe Czytanie przedborska biblioteka zorganizowała razem z Miejskim Domem Kultury w Przedborzu. Wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się w dniu 13.09.2018 r. od godz. 17.00 w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. W imprezie wzięli udział mieszkańcy miasta Przedborza oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu wraz z nauczycielami. Na początek opowiedziano o akcji jaką jest Narodowe Czytanie i przeczytano List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, następnie wprowadzono uczestników w tematykę utworu. W kolejnej części odczytano fragmenty powieści, lektorami byli pracownicy przedborskiej biblioteki oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu, zarówno młodsza grupa, tj. dzieci z klasy I oraz młodzież z klasy III. Spotkanie zakończono podsumowaniem i postawieniem okolicznościowej pieczęci akcji na przyniesionych przez uczestników książkach.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu i Miejski Dom Kultury w Przedborzu dziękują wszystkim za udział w akcji. Na kolejne Narodowe Czytanie w naszym mieście zapraszamy w przyszłym roku.

Zdjęcia: Wiesław Domagała i MDK