w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu

W Przedborzu odbyło się Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie” to ogólnoświatowa akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Miejski Dom Kultury w Przedborzu i Miejska Biblioteka Publiczna im Marii Konopnickiej w Przedborzu, jak co roku, również przyłączyły się do tej akcji.

Tegoroczna edycja przedborskiego Narodowego Czytania 2020, odbyła się w dniu 17.09.2020 r. (czwartek) w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. Do wspólnego czytania włączył się także przedborski Klub „Senior+”.

Na początek, wszystkich zebranych, powitała Sylwia Tymińska – Dyrektor przedborskiego MDK i MBP. Następnie został odczytany List Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Panie: Ewa Kozłowska i Renata Wikło z przedborskiej biblioteki wprowadziły uczestników w tematykę związaną z Narodowym Czytaniem i tegorocznym utworem, czyli „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Do tematyki tegorocznie czytanego utworu wpisała się dekoracja sceny oraz kostiumy czytających, które uszyła Pani Krystyna Osicka z przedborskiego Klubu „Senior+”.

Podczas Narodowego Czytania 2020, wpólnie zostały odczytane dwie sceny z „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Fragmenty utworu przeczytali: Seniorzy (Balladyna – Pani Barbara Wtorek, Alina – Pani Barbara Będkowska, Wdowa – Pani Maria Kołacińska, Kirkor – Pan Jan Osicki) oraz przedborskie bibliotekarki (Skierka – Renata Wikło, Chochlik i Grabiec – Ewa Kozłowska, Goplana – Sylwia Tymińska).

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, zarówno osobom czytającym, jak i słuchającym.

Zapraszamy ponownie w przyszłym roku 🙂

Zdjęcia: Małgorzata Błaszczyk