w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu

XXIV ŚWIATOWY FESTIWAL POEZJI MARII KONOPNICKIEJ

W dniach 15 – 17 sierpnia 2015 roku w Przedborzu odbył się XXIV Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. Tegoroczny festiwal odbywał się w 105. rocznicę śmierci Poetki. W imprezie wzięli udział przedstawiciele Polonii z Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji.  Uczestnicy reprezentowali organizacje polonijne i polskie szkoły na Wschodzie.

W ramach festiwalu odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej. Komisja jury w składzie: Dorota Urbańska – Olczyk, Halina Kasiczak i Magdalena Kałuzińska oceniła uczestników w konkursie recytatorskim i poezji śpiewanej. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Konkurs  recytatorski

Nagrody:

I nagroda – Nina Czub – Winnica, Ukraina

II nagroda – Anna Klimuk – Brześć, Białoruś

III nagroda – Aleksy Stepańczuk – Kobryń, Białoruś

Wyróżnienia:

Dymitry Pasiuk – Kobryń, Białoruś

Helena Kaczan – Kobryń, Białoruś

Maria Sulima – Brześć, Białoruś

Agnieszka Kaczan – Kobryń, Białoruś

Karolina Moszkina – Kaliningrad, Rosja

Kategoria: poezja śpiewana

Nagrody:

I nagroda – Zespół „Słowo Sławnoje” – Wołgograd, Rosja

II nagroda – Chór „Polonez” – Ryga, Łotwa

III nagroda – Anna Dmitruk – Brześć, Białoruś

Wyróżnienia:

Elena Rogaczykowa – Kaliningrad, Rosja

W godzinach popołudniowych uczestnicy zaprezentowali dowolne programy artystyczne związane z ich działalnością polonijną w krajach zamieszkania. Następnie wręczone zostały Złote Honorowe Odznaki Towarzystwa im. Marii Konopnickiej przyznane przez Zarząd Główny. Odznaki otrzymały osoby od wielu lat działające na rzecz organizacji imprez kulturalnych. Odznaki otrzymały następujące osoby:

 1. Miłosz Naczyński
 2. Krzysztof Zawisza
 3. Barbara Zimna
 4. Zofia Kaczor – Jędrzycka
 5. Waldemar Pązik
 6. Andrzej Plutecki
 7. Elżbieta Wyszomierska
 8. Paweł Grabalski
 9. Helena Kaczan
 10. Orysia Capiw
 11. Maria Sulima
 12. Elena Rogaczykowa
 13. Andrzej Dański
 14. Zygmunt Rogoziński

W imieniu odznaczonych podziękowała pani Zofia Kaczor – Jędrzycka z Warszawy, działaczka społeczna, emerytowana pracownica Ministerstwa Rolnictwa, wieloletnia Prezes a obecnie Honorowy Prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów. Na zakończenie festiwalu, przed licznie zgromadzoną publicznością, na scenie przedborskiego MDK odbył się barwny, energetyczny występ cygańskiego zespołu „ROMANO”.

Tegoroczny festiwal zorganizowany został dzięki pomocy finansowej Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji Projektów Kulturalnych oraz Banku Spółdzielczego w Przedborzu.

IMG_6161IMG_6053IMG_6162IMG_6060IMG_6087IMG_6095 (33)IMG_6192IMG_6168IMG_6172IMG_6094IMG_6093 (31)IMG_6100IMG_6119 (56)IMG_6130 (67)IMG_6174IMG_6145 (82)