w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu

17. POLONIJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE ZAKOŃCZYŁY SIĘ W PRZEDBORZU

W dniach 1 – 3 maja br. w Przedborzu odbyły się 17. Polonijne Warsztaty Artystyczne.   Na tegoroczne warsztaty zaproszenie przyjęło prawie 300 uczestników z Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Mołdawii oraz Anglii i Szwecji. Uczestnicy przygotowali różnorodne programy artystyczne, które mieli okazję wielokrotnie zaprezentować podczas trzydniowego pobytu w Przedborzu. W pierwszym dniu imprezy programy oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem znanego muzyka i kompozytora Janusza Tylmana. 

IMG_4458IMG_3911

 

 

 

 

Programy oceniane były w kategorii recytacji, śpiewu oraz tańca w układach solowych, duetach i zespołach. Mieliśmy okazję podziwiać barwne stroje i piękne występy zaprezentowane przez wykonawców z różnych środowisk polonijnych.

Organizacje polonijne zaprezentowały różnorodne programy artystyczne inspirowane polską twórczością klasyczną, patriotyczno – religijną i ludową. Chóry najczęściej śpiewały pieśni patriotyczne, religijne oraz ludowe czy biesiadne, m.in. „Boże coś Polskę”, „Płynie Wisła”, „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Jak długo w sercach”, „Polskie kwiaty”, „Rozkwitały pąki”, „Przybyli ułani”, „Hej sokoły”, „Lipka”, „Kalina”, „Trzy kwiatki”, „Dziewczyno moja”, „Rota”, „Piechota”, „Nad morzem nad czarnym”, „Czerwone jagody” i inne. Poza tym uczestnicy recytowali utwory Marii Konopnickiej, Adama Asnyka, Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Tadeusza Kubiaka, Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej i innych poetów polskich.

W sobotę odbyły się warsztaty artystyczne. Warsztaty muzyczne prowadzili: Janusz Tylman i Dariusz Świnoga, teatralne – Piotr „Kuba” Kubowicz i Marzena Michałowska –Kowalik, a tańca ludowego – Bogusław Lipski i Halina Biniek. Uczestnicy z uwagą i zaangażowaniem brali w nich czynny udział. W związku z przypadającą w bieżącym roku 105. rocznicą śmierci Marii Konopnickiej, patronki towarzystwa, wykład jej poświęcony wygłosił Paweł Bukowski dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

W godzinach popołudniowych na scenie plenerowej na przedborskim rynku organizacje i szkoły polonijne prezentowały przygotowane programy artystyczne. Wieczorem w Sali widowiskowej MDK odbył się spektakl teatralno – muzyczny pt. „Violetta” o życiu i twórczości zmarłej niedawno artystki Violetty Villas, która wielokrotnie gościła w Przedborzu ze swoimi recitalami.

W niedzielę nasi Rodacy uczestniczyli w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja organizowanych w Przedborzu. Soliści i chóry polonijne śpiewali pieśni patriotyczno – religijne w kościele w Przedborzu oraz sąsiednich parafiach. Po południu odbył się koncert finałowy w wykonaniu nagrodzonych zespołów i solistów. Najlepsi wykonawcy otrzymali dyplomy, nagrody i wyróżnienia pieniężne i rzeczowe. Nagrody wręczali przedstawiciele władz samorządowych Przedborza, dyrektorzy instytucji kultury oraz przedstawiciele Rodziny Konopnickiej z Łodzi.

Na zakończenie imprezy w niedzielę wieczorem przed przedborską publicznością wystąpił legendarny zespół wokalno – instrumentalny NO TO CO.

Poza tym nasi goście zwiedzili Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej, uczestniczyli w wycieczkach do Krakowa, Częstochowy i Łodzi.

Organizatorzy serdecznie dziękują SPONSOROM, szczególnie Firmie FRIGO LOGISTICS z Radomska.

Projekt pn. XVII Polonijne Warsztaty Artystyczne finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

Całą imprezę poprowadziła dyrektor MDK – Halina Mikuszewska.

Wyniki XVII Polonijnych Warsztatów Artystycznych – Przedbórz 2015

RECYTACJA

NAGRODY:

Kiryłł Brylow – Czerniachowsk, Rosja

Ilona Petrenko – Kaliningrad, Rosja

Ludmiła Snigurowa – Kaliningrad, Rosja

Aleksandr Dudiak – Sambor, Ukraina

Maria Sulima – Brześć, Białoruś

Wiktor Pietkiewicz – Kaliningrad, Rosja

NAGRODA SPECJALNA

Grupa teatralna – Odessa, Ukraina

Wyróżnienia:

Alina Karpiniec – Sambor, Ukraina

Wiktoria Jamczuk – Sambor, Ukraina

Wiktoria Gadomska – Sambor, Ukraina

Juliana Kytowa – Sambor, Ukraina

`Emilia Pietkiewicz – Kaliningrad, Rosja

Karolina Moszkina – Kaliningrad, Rosja

Anastastasia Murygina – Czerniachowsk, Rosja

Andrzej Bokow – Czerniachowsk, Rosja

Anastasia Grigorewa – Czerniachowsk, Rosja

Dana Bajgaraszewa – Czerniachowsk, Rosja

Julia Orłow – Soroki, Mołdawia

Paweł Rusecki – Czerniachowsk, Rosja

Julia Ponomarewa – Czerniachowsk, Rosja

Angelina Kruszyńska – Żelaznowodsk, Rosja

ŚPIEW SOLIŚCI

Nagrody

Kateryna Kochetova – Biała Cerkiew, Ukraina

Julia Trokhymets i Kateryna Polishchuk – Biała Cerkiew, Ukraina

Anastasia Makiejewa – Czerniachowsk, Rosja

Tamara Remez – Mińsk, Białoruś

Wyróżnienia

Anna Dmitruk – Brześć, Białoruś

Weronika Angielowa – Czerniachowsk, Rosja

Wadim Zamaro – Mołodeczno, Białoruś

Nadzieja Brońska – Mińsk, Białoruś

ŚPIEW ZESPOŁY

NAGRODY

Zespół Wokalny „Śpiwograj” – Biała Cerkiew, Ukraina

Chór „Polskie Kwiaty” – Odessa, Ukraina

Polonijny Chór „Społem” – Mińsk, Białoruś

Folklorystyczny Zespół „Wierbica” – Mińsk, Białoruś

Zespół „Inspiration” – Mińsk, Białoruś

Chór „Sursum Corda” – Sambor, Ukraina

Zespół Pieśni i Tańca „Pierwiosnki” – Wilno, Ukraina

Chór „Polesie” – Brześć, Białoruś

Zespół Instrumentalny „Wieczorki” – Brześć, Białoruś

TANIEC ZESPOŁY

Duet – Anastasia Iwanowa i Aleksey Markow – Kaliningrad, Rosja

Duet – Anastasia Steckiw i Władysław Dudiak – Sambor, Ukraina

Dziecięcy Zespół Taneczny „Orchidea” – Sambor, Ukraina

Zespół „Strumyk” – Czerniachowsk, Rosja

Zespół taneczny z Gimnazjum nr 3 – Brześć, Białoruś

IMG_4453IMG_4418IMG_3902IMG_3929IMG_3933IMG_3995IMG_4027IMG_3933IMG_3965 IMG_3986IMG_4045IMG_4099IMG_4114IMG_4105IMG_4185IMG_4194IMG_4563167215IMG_4084